Слово Президента України Віктора Ющенка у день подвигу Героїв Крут

На світлині: Президент України Віктор Ющенко з міністром оборони Юрієм Єхануровим під час відвідування виставки Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського “Штабний вагон часів УНР. Бій під Крутами” в Меморіальному комплексі “Пам’яті Героїв Крут” 29 січня 2009 року.

Шановні панове українські офіцери,

Шановні і дорогі курсанти, ліцеїсти і студенти,

Я дуже радий зустрітися з вами у День подвигу Героїв Крут.

Сьогодні вшановуємо один з найвизначніших подвигів Українського війська. Це – звитяга Українського духу і зброї. Це – удар молоді проти рабства народу.

91 рік тому відбувся бій, який є легендою. Воїни, курсанти і студенти піднялись на нерівну битву з ворогом заради свободи, заради рідного дому, заради свого народу, заради України.

Українська історія була не раз свідомо перекручена і підмінена. Загарбники так завжди роблять з підкореними народами. Вони, насамперед, дискредитують ідею визвольної боротьби.

Бій під Крутами – це біль, це втрати, але це – не поразка. Це – звитяга: як історичний факт, як історична правда, як національна істина.

Студенти-січовики, юнкери та козаки перемогли більшовиків. Агресор був зупинений. Він зазнав численних втрат.

Бій відіграв виняткову стратегічну роль.

Блокування наступу більшовиків дало змогу урядові Української Народної Республіки добитися міжнародного визнання України на мирних переговорах у Бресті. Це було перше у ХХ столітті офіційне визнання нашої держави. Це визнання було прийняте світом і, в тому числі, Радянською Росією. Це визнання утвердило на політичній карті Українську державу.

Бій під Крутами захистив нашу свободу. День подвигу під Крутами – це наш справжній національний День Захисника Вітчизни. Він неминуче – це моє глибоке переконання – постане в серці кожного українського воїна і громадянина.

Я підтримую ініціативи, які лунають вже давно, щодо державного встановлення такого пам’ятного дня. Та головне, щоб цього статусу цей день набув силами людей, українства, нашої всієї громадськості.

Безумовно, вагомішою, ніж воєнна, була ідейна перемога захисників Крут. Їхній подвиг сколихнув наш народ. Їхній приклад повів десятки тисяч людей, десятки наступних поколінь на боротьбу за Україну.

Письменниця Людмила Старицька-Черняхівська в 1918 році писала: «Минуть роки, десятки років, століття, – пам’ять про юнаків-героїв не загине вовік. Вона світитиме не тільки українцям, – всім обраним Богом людям, що покладають життя своє во ім’я ідеї, во ім’я брата свого».

Під Крутами київські військові курсанти та студенти стали провісниками української політичної нації: маючи різне етнічне коріння, вони як один воювали за нашу Українську державу.

Дорогі співвітчизники,

Я вірю, що День подвигу Героїв Крут матиме для України і для нашої армії найвище національне значення. У нас має постати глибоко продуманий та змістовний військовий ритуал вшанування цього Дня. Активно і помітно українська армія має дбати про всі національні військові святині, події і місця наших звитяг. У цьому – великий сенс живого патріотичного виховання як української армії, так і українського суспільства.

Як становлення Української Народної Республіки стало фундаментом української державності, так і героїзм воїнів Крут став початком і символом визвольних змагань українців за свободу у минулому двадцятому столітті.

Крути – це не лише героїчна сторінка нашої історії. Це – приклад для живих. Це – перемога для майбутнього. Перемога сьогодення – це збереження нашого духу, ідентичності, нашої національної суті.

Ми маємо протистояти всьому, що загрожує вбити в кожному з нас українця, достойного громадянина, порядну людину. Працювати і боротися за наші цінності – саме такий дієвий патріотизм є сьогодні нашою зброєю.

Для мене символічно бути сьогодні серед вас, серед військової молоді, з майбутніми та нинішніми оборонцями держави. Україна вже зробила висновок – аби боронити власну державу, нам необхідна високопрофесійна, дисциплінована, матеріально забезпечена українська армія. Боєздатна, мобільна армія, здатна виконувати завдання в сучасних умовах, – це один з важелів, який зробить Україну впливовою і захищеною від небезпек державою.

Працюючи над цим, ми також повинні увійти до демократичної та ефективної системи євроатлантичної безпеки, де є рівна відповідальність вільних народів один за одного. Це допоможе розбудувати оснащену за останнім словом техніки власну українську армію, додасть додаткових гарантій суверенітету та територіальної цілісності України.

Ми повинні, ми зобов’язані бути сильними. Задля нашого життя, задля наших рідних, задля нашої Вітчизни.

Дорогі співвітчизники,

Сьогодні у День подвигу Героїв Крут я вкотре закликаю всіх вас до єднання навколо ідеї нашої держави, національної ідеї, ідеї єдності і сили України.

Ми, українці, – народ-переможець. Ми зобов’язані шанувати кожен наш успіх і кожну українську перемогу. Ця шана – не штучна. Вона – наша правда, наша суть, наша перспектива.

Я дякую вам за увагу і разом з вами кажу святі для нас слова: Слава Україні!

Джерела: http://www.president.gov.ua/news/12750.htmlhttp://cg.gov.ua/oda/img/29010907.jpg.

%d блогерам подобається це: