Любомир Полюга: Саме завдячуючи Шухевичу відбулися демократичні зміни в ОУН

Фрагмент інтерв’ю Любомира Полюги, особистого охоронця Головного Командира УПА Романа Шухевича, даного Юркові Волощаку в 2008 році.

— Треба добре застановитися над тим як вчити молодь. Не може бути так, щоби провідник, провідника призначав і владу передавав. Має Провід обирати. На якому чині їх вчити?

— Ви знаєте, нам треба би було почати від цього Третього з’їзду Надзвичайного Великого в серпні 43 року. Тому, що тоді наступає перебудова всієї ОУН. ОУН тоді переходить з однопартійної з Бандерою до колективного керівництва. Вибирається Провід до 15 чоловік, і серед того проводу вибирається Бюро Проводу Маївський, Матла і Роман Шухевич. Тоді Роман Шухевич стає головою Бюро Проводу.

Яка була причина цього, що сталося? Похідні групи, котрі верталися з Великої України, котрі йшли працювати на Велику Україну сказали про це, що нас не приймають там люди, тому, що вони не визнають ОУН. Та ж вони мали тоталітарну систему, мали московську, мали німецьку, і тепер, кажуть, бракує щоби і українська була. Абсолютно треба міняти структуру і треба міняти підхід ОУН.

Тоді Голова Бюро Проводу став підзвітний Проводови. Провід був виборним органом. Роман Шухевич був головою аж до смерти до 1950 року, а потім перебирає Кук.

Провід був органом вищим від особи Голови Бюро Проводу.

— Загалом для більшості людей, в уяві народу, найсвітлішими, лицарськими, чистими постатями є Коновалець і Шухевич.

— Так. Саме так і я вважаю.

— Тобто нема жодної тіні на тих постатях, нема ні закиду в амбітності, чи невиправданому смертовбивстві. Бо хтось може щось закидати Бандері, хтось Мельникові, а вони наділені довірою і повноваженнями народом стають у світлі чистої слави понад усім.

— Цілком правильно. І цей З’їзд був першою великою подією, великою працею, яку створив Шухевич. Це він підготував до цього перевороту, до зміни політики в ОУН з одноосібної на демократичну, до зміни Статуту, до зміни Проводу, до зміни всієї структури Організації Українських Націоналістів. Це є дуже важливе. І це було під німецькою окупацією. Демократичні зміни при тоталітарному режимі. Ой, як цього не хочуть визнати росіяни і комуністи.

Друга велика подія, котра сталася завдячуючи Шухевичу — це створюється перший Союз Визволення Народів, де входять 12 народів – Прибалтика, Азійські народи, Грузія, Вірменія, Азербайджан. Їх платформою є спільна боротьба проти ворога, спочатку проти німців, бо це ще 43 рік, а потім проти більшовиків.

— Про це я чув, але чи сприймали цей союз, як реальну силу?

— Він мав значення, як політична сила і як народження ідеї єднання поневолених. Народи об’єдналися для спільної боротьби.

— Але ж Олег Ольжич поїхав саме з тою метою представляти цей Союз, як внутрішній фронт, а Черчіль і Рузвельт цього просто не сприйняли, як щось реальне. А яка роль в даній ситуації Олега Ольжича? Він же більш культурологічну роль грав ніж структурно військову.

— Він так як Кук, їхав на Київ піднімати народ, пропагувати ідею. Він мав такі повноваження від Проводу. Кожен очолював групи. В УПА навіть відділи тоді створилися з чужинецьких народів. Чому ви кажете, що та ідея єднання різних народів за визволення України не сприйнялася?

— На рівні людей так, але на рівні держав?

— Е, які тоді були держави? Вони всі були під Совєтським Союзом.

Джерело: https://zbruc.eu/node/54303.

Світлину Любомира Полюги взято зі сторінки https://censor.net.ua/photo_news/399071/umer_voin_upa_ohrannik_shuhevicha_lyubomir_polyuga_foto.

%d блогерам подобається це: