Віктор Ющенко: “Злочини сталінізму не мають і не можуть мати прощення”

З виступу Президента України Віктора Ющенка 2 листопада 2007 року на мітингу біля пам’ятника Лесю Курбасу в Києві, присвяченому вшануванню пам’яті жертв Великого терору 1937-1938 років.

Тут, біля пам’ятника жертвам репресій, ми вшановуємо всіх невинно загиблих співвітчизників і кожну жертву геноциду. Сьогодні ми згадуємо імена Леся Курбаса і Миколи Куліша, Миколи Зерова і Антіна Крушельницького, Матвія Яворського і Валер’яна Підмогильного, сотні тисяч видатних синів і доньок нашого народу, які назавжди залишилися в урочищі Сандармох в Карелії, в Биківнянському лісі, в сталінських ярах і катівнях.

Сталінізм нищив Україну з особливою ретельністю і масштабністю. Ці втрати – непоправні. На нашій землі здійснювалося планомірне знищення українства. Першою мішенню стали державні та інтелектуальні лідери народу, які були творцями і носіями ідей державності 1917-18 років.

Другий тотальний і вбивчий удар було завдано по національній першооснові – українському селянству, яке споконвіку берегло генетичний код нації.

Третій удар завдано у серце. Так було знищено творчу еліту і духовенство, наше зростаюче європейське культурне відродження.

Три перших кола пекла. Мільйони жертв. Підтятий під корінь народ. Розстріляна нація. Тут, біля пам’ятника жертвам репресій ми вшановуємо всіх невинно загиблих співвітчизників і кожну жертву геноциду, здійсненого проти нашого народу.

2 липня 1937 року була схвалена постанова Політбюро ЦК ВКП(б) П 51/94 «Про антирадянські елементи». На її виконання 5 серпня 1937 р був виданий наказ НКВС СРСР №0044, який започаткував операцію масових чисток. До середини листопада 1938 р. «особливі трійки» без суду винесли 681 692 смертних вироки, які були виконані негайно. Більше як мільйон сімсот тисяч чоловік було відправлено у табори.

В Україні масові чистки почалися раніше й тривали довше. Понад 2 мільйони 800 тисяч чоловік стали жертвами розкуркулення й депортацій з України, що тривали протягом 1935-1951 рр. За даними СБУ, в 1936 р. було заарештовано 15 717 осіб, 159 573 – в 1937 р., 106 096 – в 1938 р, 11 744 особи – в 1939 р. Тільки за 1937 р. було розстріляно 16,5 тисяч чоловік. Більшість репресованих були українцями, але жертвами терору в Україні були також росіяни, поляки, німці, євреї та представники інших національностей.Обсяг архівної документації щодо репресій становить 1200 томів і близько 500 тисяч кримінальних справ.

Злочини сталінізму не мають і не можуть мати прощення. Історична справедливість, пам’ять та істина про долю невинних людей повинна бути відновлена. Злочини тоталітарного комуністичного режиму, серед яких Голодомор 1932-33 років і Великий терор 30-х років, повинні бути повною мірою засуджені міжнародним співтовариством. Це – обов’язок усіх держав, політичних і громадських сил, які сповідують цінності демократії.

Україна сьогодні висловлює слова співчуття усім народам і державам колишнього Радянського Союзу та поневолених сусідніх країн, які зазнали сталінського терору.

Україна закликає об’єднати зусилля для вшанування пам’яті жертв репресій, відкриття архівів і достеменного з’ясування масштабу вчинених злочинів, визнання свідомого характеру нищення наших націй, проголошення чіткої політичної оцінки засудження винуватців терору і гарантування належної підтримки жертвам репресій, які дожили до нашого часу.

Справа відновлення справедливості стосовно жертв репресій є святою. Сторонніх немає. Ми зобов’язані вічно берегти пам’ять про наші великі жертви, знати їхні причини і твердо дбати, щоб минулі трагедії ніколи не повторилися.

Джерела: http://aratta-ukraine.com/news_ua.php?id=4099, http://www.memorial.kiev.ua/statti/389-viktor-jushchenko-vidrodzhennja-pamjati-ce-vidrodzhennja-naciji.htmlhttps://www.ukrinform.ua/rubric-politycs/530244-prezident_ukrani_vktor_yushchenko_vzyav_uchast_u_traurnomu_mtingu_priurochenomu_do_70_h_rokovin_pochatku_rozstrlv_ukrantsv_u_1937_rots_v_stalnskih_taborah_622460.html

%d блогерам подобається це: